Edukacja szkolna jest niezwykle ważna, a sama szkoła będąca ośrodkiem wychowawczo-edukacyjnym stanowi kluczowy element życia uczniów. Niemniej jednak wiedzę można pozyskiwać na różne sposoby, w tym korzystając z pozaszkolnych form edukacji.
W okresie od 18.10.2021 do 26.10.2021 odbyła się międzynarodowa mobilność w ramach projektu „Smaki integracji” realizowanego przez Fundację Instytut Pracy i Kariery z Polski oraz Stowarzyszenie Aktywna Młodzież z Litwy. Projekt realizowany jest w ramach Programu Erasmus+ Młodzież.
W działaniu uczestniczyły dwie grupy – litewska oraz polska. Uczestnicy projektu, którego motywem przewodnim były zagadnienia kulinarne wspólnie gotowali, integrowali się, poruszali tematy dotyczące życia w Polsce oraz na Litwie. Każdy dzień obfitował w wiele wrażeń i aktywności, młodzież m.in.:
przygotowała mini-książkę w formie biuletynu z przepisami kulinarnymi oraz opisem mobilności;
stworzyła grę pn. „Guess the food or country”;
wspólnie gotowała polsko-litewskie oraz autorskie potrawy;
zwiedziła okolicę Zawiercia oraz powiat zawierciański;
wybrała się na wycieczkę do Krakowa – drugiego co do wielkości miasta w Polsce;
wzięła udział w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia i medycyny holistycznej;
uczestniczyła w zajęciach ruchowych.
Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w mobilności oraz dokumenty Youthpass stanowiące o tym, iż uczestnictwo w Programie Erasmus+ jest uznawane za doświadczenie edukacyjne w formie kształcenia pozaformalnego. Efektami zrealizowanej mobilności są mini-książka kucharska w formie biuletynu, prezentacja podsumowująca mobilność oraz przygotowana przez uczestników piosenka pożegnalna. Wszystkie materiały dostępne są w załącznikach.
Teraz uczestnicy projektu mogą dzielić się ze swoimi rówieśnikami zdobytym doświadczeniem, a tym samym zachęcić ich do skorzystania z pozaszkolnych form edukacji. „Smaki integracji” integrują i inspirują!