Już 5 września w Karpaczu odbędzie się XXXII edycja Forum Ekonomicznego. Największe wydarzenie polityczno-gospodarcze w tym roku odbędzie się pod hasłem „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Jak co roku organizator, czyli Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, ugości w Hotelu Gołębiewski kilka tysięcy osób z kraju i zagranicy. Podczas paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych omawiane będą tematy związane z bezpieczeństwem, gospodarką, edukacją i nowymi technologiami.
Patrząc na zeszłoroczną edycję, w której wzięło udział ponad 4000 osób z ponad 60 krajów, trudno uwierzyć, że jeszcze 30 lat temu była to kameralna dyskusja. Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapowiada się więc niezwykle ciekawie. Założeniem wydarzenia jest zorganizowanie ponad czterystu debat, a ścieżki tematyczne dotyczyć będą wielu zagadnień, m.in. bezpieczeństwa, energetyki, inwestycji, innowacji czy polityki międzynarodowej. Wśród osób, które potwierdziły swój udział przedstawiciele władz polskich, hiszpańskich czy ukraińskich. Pojawią się takie osoby, jak Krzysztof Gawkowski – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy Sejm RP czy Vincenzo Camporini – były szef Sztabu Generalnego Włoskiej Armii. Ale to wydarzenie przyciąga również osoby ze świata biznesowego. Gościem wydarzenia będzie również Prezes Zarządu InPost Group – Rafał Brzoska oraz Marek Palmer, Zastępca Prezesa firmy Visa.
Jedna z sesji specjalnych poświęcona będzie kwestiom energetycznym. Węgiel, atomy, gaz, wiatr – opcji zasilania świata energią elektryczną jest wiele. Jednak wszyscy są zgodni – kryzys energetyczny staje się coraz bardziej wyraźny i ograniczenie decyzji do jednego punktu widzenia w tej sprawie będzie dużym zagrożeniem. Dlatego należy skorzystać z możliwości podjęcia dyskusji z właściwymi osobami i zapoznania się z innymi perspektywami dotyczącymi energetyki.
Podczas Forum Ekonomicznego szerokie grono ekspertów: lekarzy, dyrektorów placówek medycznych, naukowców, a także przedstawicieli placówek medycznych i polityków będą omawiać najważniejsze kwestie związane ze zdrowiem Polaków oraz funkcjonowaniem ochrony zdrowia.
Istotną częścią wrześniowego wydarzenia w Karpaczu będzie Forum Cyberbezpieczeństwa. Swoją obecność na nim potwierdzili eksperci z zakresu bezpieczeństwa w sieci z kraju i zagranicy. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i budowy nowych platform współpracy. Wśród prelegentów na Forum pojawią się m.in: Katarzyna Prusak-Górniak, cyber attaché oraz Wiceprzewodnicząca Rady Zarządzającej ECCC, Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Strategicznego Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK.
Jednym z wiodących tematów dyskusji podczas Forum Ekonomicznego będzie agresja Rosji na ukraińską ludność. Obywatele Ukrainy musieli porzucić swoje dotychczasowe życie i szukać miejsc bezpiecznych poza swoim krajem ojczystym. Władze agresora wciąż nie porzuciły planu zniszczenia Ukrainy, ludność nadal musi mieszkać w innych krajach, aby móc prowadzić spokojne życie. Choć ze strony Rosji możemy słyszeć różne pogróżki, to doskonale widać na czyją stronę przechyla się szala zwycięstwa. Kto wygra tę wojnę? Jak będzie wyglądał świat po niej, co będzie z Rosją?
W tym kontekście zostanie również poruszony temat cyberbezpieczeństwa. Wojna ze strony Rosji to nie tylko walka na frontach, ale – być może przede wszystkim – wojna dezinformacyjna. Mnóstwo wiadomości podawanych do sieci może mieć swoje źródła za wschodnią granicą i nie mieć związku z prawdą. Jak chronić się przed dezinformacją? Co możemy zrobić, aby nie paść ofiarą takich osób, którym bardzo zależy na podziale społeczeństwa i rozbudzenia negatywnych zachowań? Paneliści spróbują znaleźć odpowiedzi na te pytania.
W dniu inauguracji Forum, czyli 5 września eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentują VI edycję Raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Raport skierowany jest do Liderów Biznesu, decydentów oraz przedstawicieli administracji państwowej. Obejmuje tematykę m.in.: wpływu wojny i pandemii na gospodarki krajów europejskich, wpływu poziomu inwestycji na rozwój, problemu wysokiej inflacji, zmiany polityki fiskalnej, zagrożenia bezpieczeństwa żywieniowego, dostępu do technologii cyfrowych w ochronie zdrowia, przyszłości energetycznej Europy.
Jak co roku, wręczone zostaną również nagrody Forum Ekonomicznego, które są jego nieodłącznym elementem. Rada Programowa wręczy wyróżnienia w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.
Wszelkie zdjęcia pochodzą z oficjalnych mediów społecznościowych Forum Ekonomicznego.