6 marca 2023 roku był pierwszym dniem VIII edycji Europejskiego Kongresu Samorządów. W tym roku wydarzenie ma miejsce w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewskim, a głównym partnerem jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest to wydarzenie zrzeszające osoby będące częścią samorządów, natomiast na samej imprezie spotkać można tych, którzy bezpośrednio z władzą są związani, jak na przykład prezydentów, premierów, ale również ich przedstawicieli. Osoby biorące udział w takich wydarzeniach mają niepowtarzalną okazję do zorientowania się, w jaki sposób mogą pomóc i ułatwić życie obywatelom w swoich miastach czy gminach, jakie zmiany i decyzje byłyby dobrą alternatywą dla obecnych. Samorządowcy mogą wymienić się poglądami ponad kwestiami politycznymi, gdyż w przypadku tego kongresu organizatorzy zapewniają obojętność polityczną. Dodatkowo Forum Ekonomiczne, które jest pomysłodawcą całego wydarzenia umożliwia wzięcie udziału w wydarzeniu w formie online – osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu, a różnych powodów nie mogące sobie na to pozwolić mogą połączyć się na żywo na bezpośrednim fanpage’u facebookowym Forum Ekonomicznego w wybranych panelach i w komentarzach wziąć udział w żywej dyskusji.
W tej edycji również wyszczególnione są wyzwania związane z agresją Rosji na Ukrainę, gdyż minął rok, a sytuacja na wschodniej granicy naszych sąsiadów wciąż jest napięta. Ludzie w Ukrainie potrzebują innego rodzaju wsparcia niż na samym początku – wcześniej uciekali oni ze swojego kraju, by ocalić istnienie swoje i swoich bliskich, obecnie na terenie części kraju życie, pomijając ataki bombowe, toczy się jak dawniej. Ludzie wrócili do pracy, muszą jedynie pamiętać, żeby w razie alarmu schować się gdzieś w bezpieczne miejsce. Na wschodzie kraju, gdzie w tej chwili mają miejsce najcięższe walki, Ukraina broni się przed działaniem rosyjskiego agresora. Sytuacja ta zmieniła całkowicie podział sił w Europie i wpłynęła mocno na sprawy gospodarcze, szczególnie w krajach blisko wschodniej granicy. Tej tematyce poświęcony był panel o nazwie „Wojna i co dalej?”, którego moderatorem był Jan Rokita, polski publicysta. Uczestnicy panelu spędzili czas na zastanawianiu się nad tym, co wydarzy się po wojnie i co można zrobić, aby Ukraina stała się silnym, demokratycznym państwem. Dodatkowo byliśmy świadkami wystąpienia człowieka, który na froncie spędził 140 dni i napisał o tym reportaż, aby ludziom w Polsce przybliżyć i uświadomić, w jak tragicznej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Ukrainy. Wszelkie obrazy, które widział, przelał na papier w postaci słów i wydał je w formie książki , którą każdy z nas będzie mógł przeczytać. Te i kilka innych paneli zwracały uwagę na to, że nie wolno nam zapomnieć o tym, co zrobili Rosjanie i jaki to ma wpływ na działanie świata. Jako podsumowanie całego cyklu panelów związanych z wojną rozdano nagrody Polsko-Ukraińskie „Wspólna sprawa” dla osób i organizacji najbardziej zaangażowanych w pomoc na granicy lub na terenie całego kraju. Nagrody te przyznane zostały w kategoriach: Człowiek, Samorząd, Firma i Organizacja Pozarządowa.
Musimy również pamiętać, że świat idzie do przodu swoim rytmem i nie wolno nam zostawać w tyle. Już w tym roku planowo powinny odbyć się wybory samorządowe i parlamentarne. Obecni urzędnicy kończą swoją kadencję i w 2023 roku będziemy wybierać nowych ludzi do sprawowania urzędu na stanowiskach samorządowych oraz parlamentarnych, w związku z tym na pierwszym panelu prowadzący zadali sobie pytanie, kto tym razem będzie u władzy. Rozpoczął się on o 12:00, a uczestnicy tego panelu skupili się na kwestii wyborów, które będą miały miejsce w najbliższych latach. Oprócz tego zastanawiali się oni również nad tym, kto potencjalnie w 2025 roku przejmie władzę w Polsce i której partii politycznej możemy spodziewać się jako przedstawicieli obywateli RP w przyszłej kadencji. Jednak nie tylko ten panel był poświęcony politycznym sprawom – na innych panelach uczestnicy zastanawiali się nad sprawami gospodarczymi wewnątrz poszczególnych samorządów – brane były pod uwagę kwestie energetyczne, finansowe, ale też postawione były pytania o gospodarkę odpadami czy innymi kwestiami ochrony środowiska.
Zmniejszająca się intensywnie ilość wody w Polsce i na świecie zagraża nie tylko ludziom, ale również zwierzętom i roślinom. O tym, że wodę musimy oszczędzać wiemy wszyscy bardzo dobrze, jednak jak robić to w praktyce w przypadku gmin i powiatów? W domach prywatnych mamy do czynienia z dużo mniejszym poziomem wykorzystania wody niż w przypadku szkół czy urzędów. Jak można zmobilizować mieszkańców do dbania o ten zasób, którego rezerwy intensywnie wykorzystujemy? W tym temacie powstał panel o nazwie „Kurczące się zasoby wodne. Jak je chronić i oszczędzać?” i uczestnicy skupiali się na szukaniu rozwiązań, jakie miasta i gminy mogą wprowadzić, aby nie doprowadzić do utracenia wszystkich rezerw, jakimi dysponujemy.
Bardzo ciekawym spojrzeniem na nowy status quo Europy podzielili się prowadzący sesję plenarną wydarzenia o tytule „Nowa rzeczywistość nowej epoki”, mówiąc o zmianach, które zaszły na stałe na świecie przez pandemię oraz wojnę. Eksperci zwrócili uwagę na to, że pandemia zmusiła nas do siedzenia w domach i ograniczenia swoich działań poza miejscem zamieszkania do absolutnego minimum. Pokazało to również, ile jest ważnych, a niedocenianych zawodów, które wykonywane są przez ludzi i nie należą do najłatwiejszych. Pandemia w pewnym sensie spopularyzowała home-office wynikający z nakazu pozostania w domu i wiele ludzi przyzwyczaiło się do pracy zdalnej na tyle, że uznali to za pewnik, a po kilku miesiącach część z nich nie chciała myśleć o powrocie do klasycznego biura. Ułatwiło to i zmobilizowało urzędy i inne instytucje państwowe do założenia internetowych odpowiedników swoich placówek i umożliwienia petentom organizowanie swoich spraw przez Internet, w dogodnym dla siebie czasie i bez konieczności wychodzenia z domu. Pandemia wygasła, nadeszła wojna i zweryfikowała nasze potrzeby pozostania w domu, gdyż nie można było pomóc naszym sąsiadom bez wyjścia ze swoich czterech ścian. Nad tym rozprawiali dzisiejsi eksperci i pomogli wszystkim uczestnikom wyciągnąć wnioski związane z tym tematem.
Na kongresie każdy znalazł coś dla siebie i spędził czas wśród osób, z którymi będzie mógł podzielić się swoimi poglądami i pomysłami na tematy poruszane przez panelistów. Umożliwiło to podsumowanie zdobytej wiedzy, utrwalenie jej i przemyślenie, co dobrego można wprowadzić do swoich miejsc pracy. Ale to nie wszystko. Każdy z uczestników mógł zdobyć nowe znajomości, które będzie można wykorzystać do rozwoju i polepszenia swoich działań.