Panta rhei. Wszystko płynie.
Panta rhei kai ouden menei – wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu – mówił Heraklit z Efezu. Tak wygląda życie – jest nieprzewidywalne i podobnie jak woda może wzbierać, opadać, przybierać różną, często nieprzewidywalną formę. Czy los jak sztorm uderzy cierpieniem, porażką i zagrożeniem, czy niczym łagodna tafla jeziora pogładzi po policzku przynosząc dobro, radość i satysfakcję? Jedno i drugie jest pewne, bo nasze życie to miks dobrych i złych wydarzeń, tylko proporcje się zmieniają w zależności od konkretnej sytuacji czy etapu życiowego. Ostatnie lata to czas kumulacji wielu zagrożeń związanych z lękiem o zdrowie, obawami dotyczącymi skutków wojny w Ukrainie, która wciąż się toczy i skutków zapowiadanej katastrofy klimatycznej. Jak okiełznać chaotyczny świat i sprawić, aby niczym woda przybrał formę naczynia, w którym chcielibyśmy go umieścić? Jak żyć w środowisku dynamicznej zmienności? Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w wywiadzie z Krzysztofem Sarneckim, niezwykle charyzmatycznym trenerem biznesowym i zawodowym negocjatorem. Jako prekursor nielinearności w zarządzaniu, negocjacjach i sprzedaży oraz twórca konceptu Potrójnego Prawa Pareto pokazuje nam, jak bardzo potrzebujemy dziś nowych strategii funkcjonowania w każdym obszarze życia, zdefiniowania na nowo siebie i świata. Krzysztof Sarnecki podkreśla, że najważniejsza jest akceptacja zmienności losu, akceptacja tego, że życie w niepewności to jedyna pewna dziś rzecz.
Niniejsze wydanie to swoisty kolaż sylwetek polskich firm, których doświadczenia mogą stanowić inspirację dla innych do „mapowania” tego, co nieznane. Wszystkie są przykładem tego, że fundamentalna jest obserwacja zmieniających się trendów i nie tyle przewidywanie, ale aktywne dopasowanie się do teraźniejszości. Wszystkie prezentowane podmioty łączy jeden fakt – konieczność mierzenia się z dynamicznymi zmianami na różnych polach funkcjonowania. Z wywiadu na temat PKP Intercity dowiemy się, jak zmienia się sektor przewoźników kolejowych, również w kontekście potrzeb zapewnienia ciągłości pracy na rynku transportu kolejowego. Dzięki dyrektorce Domu Pomocy Społecznej w Krakowie zrozumiemy jak bardzo tego typu placówki zmieniły się na przestrzeni lat stając się miejscami tętniącymi życiem. Bieg rzeki tego wydania zaprowadzi nas także do Fundacji Zustricz, która niosąc pomoc migrantom w Krakowie nieustannie szuka rozwiązań, by odpowiedzieć na potrzeby zróżnicowanego kulturowo środowiska. Z kolei Grupa Ventus Rosa może stanowić przykład umiejętności działania w branży turystycznej w kryzysie i szukania właściwej odpowiedzi na mocno zróżnicowane oczekiwania klientów. Mówiąc o zmianach nie sposób pominąć tematu chyba najszybciej zmieniającej się dziedziny jaką jest IT. W wydaniu piszemy o firmie Comarch, która z uwagi na specjalność działalności z sukcesem podąża za rewolucyjnymi zmianami i jest prekursorem najnowocześniejszych rozwiązań IT na świecie.
W wydaniu zwracamy uwagę również na jedno z największych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń polityczno-gospodarczych, jakim jest Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Nasza redakcja już po raz kolejny ma przyjemność być Partnerem Medialnym tego wydarzenia. Tegoroczna XXXII edycja, odbywająca się w dniach 5-7 września 2023 pod hasłem: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” również poświęcona będzie dyskusjom i próbom znalezienia rozwiązań najważniejszych problemów i wyzwań, przed jakimi stoi nasz kontynent. Jak uratować świat przed katastrofą klimatyczną? Jak chronić i dzieci, i dorosłych przed kryzysem zdrowia psychicznego? Jak powstrzymać konflikty zbrojne? Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości? To tylko niewielka część zagadnień, którym poświęcone będą debaty najbardziej znanych autorytetów ze świata polityki, biznesu i gospodarki. Forum Ekonomiczne to niewątpliwie okazja do analizy teraźniejszości i przyszłości, do objaśnienia, jak się w nich odnaleźć.
Potrzebujemy dziś dobrych narracji, które będą inspiracją i pomogą nam tworzyć najbardziej prawdopodobne scenariusze przyszłości. Wierzę, że niniejsze wydanie skłoni Was, Drodzy Czytelnicy, do refleksji, zachęci do mówienia o zmianie i utwierdzi w przekonaniu, że dzięki konsekwentnemu działaniu i świadomości wspólnie możemy budować dobrą przyszłość dla następnych pokoleń. Panta rhei, zatem czas nauczyć się pływać.
Życzę miłej lektury.
Marta Prusek-Galińska
redaktor naczelna