Świat sportu daje wiele możliwości, uczy pokory, wytrwałości, pozwala się rozwijać i osiągać sukcesy. Okazuje się jednak, że jest to także świat, w którym funkcjonują różne, często krzywdzące stereotypy. Uczestnicy projektu pn. „Sport równych szans” realizowanego przez Fundację Instytut Pracy i Kariery w ostatnim czasie pochylili się nad kwestiami związanymi ze stereotypami w sporcie wskazując, iż można wśród nich wyróżnić m.in.:
– stereotypy ze względu na płeć; można spotkać się z przekonaniem, iż kobiety nie powinny uczestniczyć w niektórych dyscyplinach sportowych uznawanych za typowo męskie, jak np. piłka nożna czy boks; poza tym zauważa się, iż osiągnięcia sportowe mężczyzn są bardziej doceniane niż osiągnięcia kobiet;
– stereotypy ze względu na pochodzenie lub kulturę; czasami słyszy się o tym, że ludzie z określonej
kultury lub o określonym pochodzeniu powinni osiągać sukcesy lub ich nie osiągać w pewnych sportach, na przykład, że tylko Europejczycy dobrze grają w piłkę nożną lub że wszyscy Afrykanie są dobrymi biegaczami, dlatego dyscyplinę sportową powinno wybierać się ze względu na swoje pochodzenie i kulturę;
– stereotypy związane z niepełnosprawnością; wskaźniki uczestnictwa w sporcie osób z niepełnosprawnościami są znacznie niższe niż w populacji ogólnej; niektórzy uważają, że osoby niepełnosprawne nie powinny uprawiać sportu, ponieważ jest to niebezpieczne lub niemożliwe jest dla nich osiąganie wysokich wyników w sporcie; jednak osoby z niepełnosprawnościami mogą i osiągają wiele w sporcie, np. w paraolimpiadach, a także są w stanie konkurować z osobami pełnosprawnymi.
Młodzież miała okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami z bardziej doświadczonymi sportowcami – osobami trenującymi jiu-jitsu brazylijskie podczas wspólnego treningu w Bastion Tychy. Było to niezwykle inspirujące i cenne spotkanie. Teraz czas, aby zdobytą wiedzą dzielić się z innymi!