Za nami jubileuszowa XX edycja Kursu na HR – konferencji organizowanej przez Grupę Progres, której motywem przewodnim było hasło: Rynek pracy nowej ery. Jak przekuć zagrożenia w sukces? XX edycja konferencji pokazała, jaki potencjał drzemie w pracy zespołowej, solidarności i włączaniu różnorodności. Mocny akcent położono na sytuację zawodową osób z niepełnosprawnościami, na potrzebę docenienia „pokolenia silver” oraz kierunki rozwoju pracy zdalnej.
Pogłębiający się deficyt pracowników staje się coraz bardziej widoczny i dotkliwy dla pracodawców. Jak więc skutecznie przyciągnąć pracowników do organizacji i co zrobić z brakiem rąk do pracy? Receptę zdradziła Anna Goleniowska, która swoje wieloletnie doświadczenie w dziedzinie zarządzania kapitałem ludzkim budowała w międzynarodowych organizacjach takich jak Tesco Polska i DHL Express. A jednym z rozwiązań problemu deficytu pracowniczego jest aktywizacja „pokolenia silver”, niedostatecznie niedocenianego przez pracodawców. Pokolenie 50+ wciąż spotyka się z widoczną dyskryminacją na rynku pracy, dlatego o potrzebie włączania tej grupy mówiła w swojej prelekcji Marzena Rudnicka, fundatorka oraz prezes fundacji Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Autorka innowacyjnych rozwiązań w silver economy oraz publikacji m.in. „Gospodarka senioralna nową gałęzią gospodarki narodowej”. W rozmowie o rynku pracy nie mogło zabrakło perspektywy pracowniczej. Najważniejsze jest jednak to, by świadomie wybrać ścieżkę zawodową w oparciu o swoje naturalne predyspozycje i mocne strony, co szczegółowo objaśniała Anna Urbańska, Master Trener STRUCTOGRAM Polska.
Rozmawiając o rynku pracy, trzeba było zadać sobie pytanie – jak wykorzystać potencjał osób z niepełnosprawnościami? Sytuacja osób z niepełnosprawnościami na polskim rynku pracy uległa w ostatnich latach poprawie, ale wciąż widać wyraźną dysproporcję zatrudnienia między osobami zdrowymi i niepełnosprawnymi. Zmiana tego stanu to wielkie wyzwanie, o którym opowiedziała Monika Truszkowska-Bednarek, Prezeska Zarządu Fundacji Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób z niepełnosprawnościami Integralia. W swojej codziennej pracy wdraża praktyki wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy. Swoim bogatym doświadczeniem, wnioskami i technikami podzieliła się z uczestnikami konferencji Kurs na HR.
Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła rozwój pracy zdalnej, która – na masową skalę – wywróciła rynek pracy do góry nogami. Po ostatnich latach doświadczeń można śmiało rzec, że niesie ze sobą tyle udogodnień, co wyzwań. Jednym z nich jest zarządzanie zespołem rozproszonym. Jak wygląda niezbędnik zdalnego managera? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła jedna z prelegentek konferencji Kurs na HR – Nadia Harris, która jest ekspertem pracy zdalnej i hybrydowej z wieloletnim doświadczeniem w branży HR. Współpracowała z organizacjami remote-first oraz hybrydowymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji oraz Afryce. Z wykształcenia prawniczka – obecnie zajmuje się wdrażaniem elastycznych modeli pracy w Europie.
Bogatsi o sporą dawkę wiedzy – pracodawcy, jak i inne osoby biorące udział w wydarzeniu – z nową energią wkroczą w świat pełen nowych wyzwań i możliwości, wskazanych podczas spotkania.