Na wydarzeniu, które odbywa się od ponad 30. lat oficjalnie swoją obecność potwierdzili przedstawiciele Paktu Północnoatlantyckiego. Umożliwi to wymianę informacji z pewnego źródła pomiędzy zaproszonymi a pozostałymi panelistami. Niewątpliwie wpływa to również na podniesienie prestiżu całego wydarzenia.
Żyjemy we wspaniałych czasach, które umożliwiają nam podejmowanie decyzji o, choćby, przeprowadzce do innego kraju z dnia na dzień. W strefie Schengen jest to szczególnie łatwe, gdyż nie potrzebujemy na start żadnych dodatkowych dokumentów, oprócz dowodu osobistego. Jednak są aspekty, które są zagrożeniem dla obecnego dobrostanu. Nie możemy zapominać o największym agresorze na tej części globu – nawet przedstawiciele NATO zwracają uwagę na niebezpieczeństwo od strony Rosji. Uważają, że należy być przygotowanym, aby w każdym momencie móc podjąć konkretne decyzje, dostosowując się do dynamicznej sytuacji.
To nie wszystko, gdyż obecnie geopolityczne bezpieczeństwo świata stopniowo przesuwa się z terenów europejskich na Pacyfik. Spowodowane jest to zagrożeniem względem Stanów Zjednoczonych od strony Chin. Stale napięta sytuacja pomiędzy dwoma mocarstwami skłania do niepewności w kwestii bezpieczeństwa ludności na obszarach obu krajów.
Konkretnymi wizjami w tym temacie podzielą się z zainteresowanymi: Rajmund Andrzejczak ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Vincenzo Camporini z Instytutu Stosunków Międzynarodowych, były Szef Sztabu Generalnego Włoskiej Armii, Kimberly Kagan z Instytutu Badań nad Wojną (USA), Tomasz Siemoniak – Poseł na Sejm RP oraz Robert Spalding – generał w stanie spoczynku, ekspert z zakresu relacji USA-Chiny.