Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zdobywania i poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności w międzynarodowym, pozaszkolnym środowisku. Wychodzące z inicjatywą i nawiązujące ze sobą relacje grupy z co najmniej dwóch krajów mogą zwrócić się do krajowych organizacji pozarządowych, które we współpracy pomagają przygotować im wniosek i aplikować do Programu Erasmus+ Młodzież.
Z takiej szansy skorzystała litewska oraz polska grupa, dzięki czemu teraz w końcu mogły się ze sobą spotkać w życiu realnym! Motywem przewodnim projektu pn. „Smaki integracji” realizowanego przez Fundację Instytut Pracy i Kariery oraz Stowarzyszenie Aktywna Młodzież z Litwy są zajęcia o charakterze kulinarnym.
W ciągu ostatnich trzech dni uczestnicy zdążyli już podjąć wiele działań, lepiej się poznać i zintegrować, w tym:
wspólnie opracowali zasady mobilności (szacunek, brak przemocy, równość, słuchanie siebie nawzajem, szybkie rozwiązywanie konfliktów);
przygotowali „kociołek myśli”, w którym wypisali swoje oczekiwania odnośnie mobilności (kociołek posłuży im do codziennego podsumowywania dni i sprawdzania czy osiągają założone cele);
zintegrowali się podczas wspólnego pieczenia kiełbasek;
przygotowali polskie placki ziemniaczane z litewskim kastinysem;
wybrali się do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, gdzie poznali m.in. historię wypieku chleba;
każda grupa zaprezentowała przygotowane wcześniej prezentacje na temat swojego kraju, tradycji, obyczajów, kuchni;
rozpoczęli prace nad przygotowaniem mini-książki kucharskiej.
Warto również wspomnieć o przygotowanej przez młodzież grze „Guess the food or country” polegającej na opisywaniu przez jedną osobę potrawy znajdującej się na zdjęciu lub obrazku. Druga osoba musi natomiast odgadnąć jak nazywa się dana potrawa lub z jakiego kraju w Europie pochodzi. To była świetna zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy!
Można powiedzieć, że jest intensywnie, ale o to właśnie chodzi – mimo krótkiego, dziewięciodniowego wspólnego życia, młodzież chce jak najlepiej poznać kultury, obyczaje krajów uczestniczących, siebie nawzajem i samych siebie. Pierwsze lody zostały przełamane bardzo szybko!