XXXII edycja Forum Ekonomicznego zbliża się wielkimi krokami, a rejestracja na wydarzenie została zamknięta. Każdy, kto miał szansę wziąć udział w tegorocznej edycji wydarzenia stanie przed pytaniem, który panel dyskusyjny wybrać i na który się udać. Przekrój tematyczny jest ogromny, odbędą się dyskusje związane z bezpieczeństwem Ukrainy, Polski i całej Europy, ale także poruszone zostaną kwestie biznesu w Europie i Polsce (wszak wśród zaproszonych znajdują się przedstawiciele takich firm jak McDonald’s, InPost czy Allegro). Osoby zainteresowane środowiskiem i zmartwione stanem planety, również odnajdą się na wydarzeniu.
Oczekiwania…
Niezmienne pytania o najlepsze źródła energii i prędkość eksploatacji źródeł energii nieodnawialnej zmusiły władze Unii Europejskiej do podjęcia konkretnych decyzji. Kraje członkowskie zostały zmobilizowane do wprowadzenia zmian mniej degradujących środowisko. W teorii Europejski Zielony Ład – jak nazwana została ta idea, brzmi utopijnie. Do 2050 roku Europa ma stać się pierwszym, bezemisyjnym kontynentem. Każdy aspekt życia codziennego ma prowadzić do ponownego polepszenia jakości i czystości gleby, powietrza, którym oddychamy czy wód śródlądowych i morskich.
Jak osiągnąć te cele? Unia zapewnia, że w najbliższych latach przeznaczy na te działania ogromny budżet. Mowa o kwocie 600 miliardów euro, dzięki którym państwa członkowskie będą miały możliwość wprowadzenia wszystkich wytycznych Zielonego Ładu. Kwota ta, rozłożona po równo na państwa UE i odpowiednio rozdysponowana będzie pomocna przy wypełnianiu założeń Unii.
… kontra rzeczywistość
Czy nie jest to jednak myślenie życzeniowe? Jakie są realne szanse na wprowadzenie we wszystkich państwach Unii jednakowych wytycznych i wyegzekwowanie ich od władz? To nie wszystko, gdyż zmiana ta wiąże się z ogromnymi kosztami dla przeciętnego mieszkańca Europy – dotacje niewątpliwie pokryją część kosztów, jednak zostaną też takie, które ludzie będą zmuszeni ponieść sami. Wymiana ogrzewania na terenie całego budynku to niemała inwestycja, a może dotyczyć również tych, którym ciężko przetrwać finansowo miesiąc.
Należy również pamiętać, że Unia Europejska, czy choćby i nawet cała Europa nie jest jedynym kontynentem na naszym globie. Nie tylko my odpowiadamy za zanieczyszczenie środowiska. Przyjemnie byłoby widzieć, że pozostałe kraje spoza Unii również podejmują kroki do zatrzymania katastrofy ekologicznej, nieubłagalnie zbliżającej się wielkimi krokami.
Nad problematyką pochylą się:
• Gudlaugur Thór Thórdarson, Minister Środowiska, Energii i Klimatu Islandii
• Markus Becker, GE Vernova
• Katarína Hazuchová, analityk ds. ochrony środowiska
• Guillaume Rose, Rada Gospodarcza Monako
• Robert Rudich, Ambasada USA w Warszawie