24 kwietnia 2023 wystartował Europejski Kongres Gospodarczy. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zebrało się mnóstwo osób, a Kierunek Kariera wraz z nimi korzysta z okazji spędzenia czasu w celu zdobycia nowych wiadomości i poglądów na świat. Oglądanie na żywo wszystkich paneli dyskusyjnych to świetna okazja, aby poczuć atmosferę miejsca, ale także aby móc przyjrzeć się nastrojom panującym w salach konferencyjnych, na których odbywały się dyskusje.
A o czym były dyskusje?
Na panelu inauguracyjnym wszyscy obecni na Kongresie uczestnicy zostali powitani serdecznie przez prowadzących. Jedna z tych osób – konkretnie pan Wojciech Kuśpik, prezes PTWP – zwrócił uwagę na liczebność zainteresowanych Kongresem. Na wydarzenie zarejestrowało się około 11 tysięcy osób, a i ta liczba dotyczy tylko osób, które miały możliwość przyjechać osobiście do Katowic. Oprócz tego wiele osób zarejestrowało się i zalogowało się na wydarzenie online. A była taka możliwość, gdyż każdy panel został nagrany i najpierw w czasie rzeczywistym wstawiony na oficjalną stronę Europejskiego Kongresu Gospodarczego, a następnie udostępniony jako nagranie dla osób, które nie miały możliwości zalogować się na żywo. Świetna opcja dla tych, którym jakieś nagłe zdarzenie uniemożliwiło pojawienie się osobiście. Oprócz tej dyskusji także każda inna została nagrana, udostępniona w sieci dla zalogowanych i zapisana z możliwością obejrzenia retransmisji w późniejszym terminie. Zważając na jeden z tematów, jakie zostały poruszone i jeszcze będą w późniejszych dniach, można stwierdzić, że zabieg był nieprzypadkowy.
Digitalizacja świata i rozwój technologii to zdarzenia, które dzieją się od wielu lat i niezmiennie mają miejsce na naszych oczach. Pokolenia, które pamiętają lata 60. czy 70. XX w. niejednokrotnie przecierają oczy ze zdumienia, patrząc na to, jak świat drastycznie zmienił się w ciągu ostatnich 50 lat. Tutaj nie chodzi już o kwestie powstawania coraz mniejszych i bardziej zaawansowanych komputerów, lecz o prędkość z jaką firmy technologiczne prześcigają się z coraz to nowszymi pomysłami na aplikacje, inteligentne sprzęty domowe, ale również wirusy, które mogą spowodować zagrożenie już nie tylko dla naszych systemów komputerowych, ale również dla urządzeń typu smartphone. Tej tematyce był poświęcony jeden z panelów dyskusyjnych, zatytułowany „Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo”. Prelegenci, na czele z panem Bohdanem Pawłowiczem, który był moderatorem dyskusji, rozmawiali o problemach i wyzwaniach, jakie stawiane są przed każdym użytkownikiem Internetu. Wszyscy korzystający z sieci mogą stać się ofiarą hakerów, których celem nie zawsze są nasze pieniądze i oszczędności, ale coraz częściej również nasze dane osobowe, które są równie ważnym elementem dla kogoś, kto chciałby zrobić z nich jakiś użytek. Musimy o tym pamiętać, wpisując nasze dane adresowe i osobowe w kolejnych formularzach w sieci. A często logując się do banków z niezabezpieczonych hot spotów lub do urzędu w celu uregulowania interesującej nas sprawy podajemy dane, na podstawie których osoba nieuprawniona do nich mogłaby nam zaszkodzić. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy porzucić całkowicie korzystanie z Internetu. Obecnie rozwój technologii galopuje z ogromną prędkością i szkoda byłoby tego nie wykorzystywać. Za jakiś czas część z obecnie istniejących stanowisk zostanie zajętych przez sztuczną inteligencję i wówczas przydadzą się osoby, które ją rozumieją i potrafią odpowiednio wykorzystać. Gdy jedna osoba potrzebuje określonego czasu na wykonanie zadania, sztuczna inteligencja robi w tym samym czasie o wiele więcej zadań. Potrzebuje jedynie odpowiednio przeszkolonego przewodnika, który potrafi formułować komendy, zrozumiałe dla niej. Nie popadajmy jednak w przesadę i pamiętajmy, że jest wiele takich zawodów, które nie są zagrożone w obecnym czasie. To, co obecnie obserwujemy na rynku pracy to naturalna transformacja. Przekształcanie się niektórych stanowisk w inne oraz powstawanie nowych zdarzało się już niejednokrotnie w dziejach i jest po prostu częścią życia. Jedyną różnicą jest szybkość, z jaką ta zmiana zachodzi.
Ilość negatywnych sytuacji, która nawarstwiła się od początku lat 20. XXI wieku zaskakuje wszystkich. Mało kto przypuszczałby, że w lata 20-ste wejdziemy z pandemią, która zabije setki tysięcy osób, a jeszcze więcej ludzi dozna uszczerbku na zdrowiu nie tylko fizycznym , ale również psychicznym. Pomimo wielu przesłanek nikt również nie chciał wierzyć w to, że w Europie, na kontynencie wysoko rozwiniętym, będziemy musieli zmagać się z wojną u naszych sąsiadów i jej skutkami. To nie mogło obejść się bez echa i w efekcie w 2023 roku, oprócz wcześniej wymienionych tragedii, walczymy dodatkowo z inflacją, kryzysem gospodarczym oraz postępującą degradacją środowiska, w którym żyjemy. Dodatkowym utrudnieniem dla nas jest fakt, że każdy z tych elementów jest sprawą dość palącą i wymagającą poświęcenia jej czasu, najlepiej natychmiast. Trudno dziwić się chociażby rządzącym, że poruszają się po tych aspektach jakby po omacku, poszukując odpowiedzi na kolejne pytania od obywateli, które mnożą się w zawrotnym tempie. To samo można powiedzieć o właścicielach ogromnych firm i spółek, którzy również są elementem gospodarki państwowej i są obecnie wystawiani na bardzo trudne próby, testujące ich wytrzymałość na stres i sprawdzające podejmowanie dobrych decyzji. Tylko które z decyzji są właściwe? Co będzie dla nas dobre teraz, a co za kilka, kilkanaście lat? Prelegenci zastanawiali się nad tym, co zrobić w takich sytuacjach i jednym z aspektów, o którym można pomyśleć, to sposób banalnie prosty, ale w swojej prostocie najlepszy – zapytać kogoś, kto część z tych decyzji podjął już jakiś czas temu, a teraz może powiedzieć o swojej perspektywie. W ten sposób można zapobiec wielu pomyłkom, które na arenie międzynarodowej lub krajowej mogą być tragiczne w skutkach.
Na Kongresie, oprócz standardowych dyskusji, mogliśmy zaobserwować w przerwach pomiędzy nimi inne, też ważne wydarzenia. Przykładowo, o godzinie 12:00 mieliśmy okazję być na stoisku Domu Aniołów Stróżów, którzy rozłożyli ogromną kolorowankę na ściance i za każdy zamalowany element sponsorzy wpłacali 100 zł na rzecz podopiecznych fundacji.
Koniec dnia to czas na dwie, wspaniałe gale – „Inwestor bez granic 2023” oraz „Ranking Zielonych Inicjatyw”. Na obu galach zostało rozdanych wiele nagród. Laureatami pierwszej nagrody zostali między innymi spółka LPP, Polski Standard Płatności oraz Arctic Paper. Zielonymi Inicjatywami natomiast wykazali się m.in.: Województwo wielkopolskie i Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica koło Kalisza za projekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury szpitala w Wolicy koło Kalisza, Hydropolis za nowoczesne technologie upraw wertykalnych oraz Polska Sieć Handlowa Lewiatan za projekt Energooszczędny Sklep – Zrównoważony Biznes. Po rozdaniu wszystkich nagród mieliśmy okazję posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego, co umiliło nam czas i pozwoliło na chwilę oderwać się od trudnych tematów poruszanych na Kongresie.